Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: kekık dıyıp gecmeyın  (Okunma Sayısı 7975 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ruveyda
Byn Admin
Hep Burda
******

Karma: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 6000« : Eylül 06, 2009, 06:57:50 ÖÖ »

http://www.beslenme.gen.tr/images/kekik.jpg
kekık dıyıp gecmeyın
Kekik(Thymus serpyllum, Thymus vulgaris) çimenlik tarla kıyılarında, ormankıyılarında, ve çayırlardaki karınca yuvalarının üstünde yer almaktanhoşlanır. Güneş ve sıcak istediği için, toprak sıcaklığının fazlaolduğu kayalık ve dağlık bölgelere çoğalır. Güneşli öğlen sıcaklarındamenekşe renkli çiçeklerinden yayılan güzel koku, arıları ve böceklerikendisine çeker. Kendilerine özgü bir kokuya sahip olan bu çiçeklerbeni çocukluğumdan beri etkilemiştir. Ülkemizde kekik adı altındaOriganum (Mercanköşk türleri) türlerinden elde edilen drogun satışıyapılmaktadır. Eterli uçucu yağ; Thymol (%50 civarında), Carvacrol,Borneol, Cymol, Pimen, Tanen ve flavonlar içerir. Öncelikle baharatolarak kullanılır. Yağlı ve ağır yemeklerin tadını zenginleştirir,sindirimi kolaylaştırır. Şifalı bitki olarak kekik; öncelikle krampçözücü, dezenfekte edici ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Akciğerve bronşlar, mide ve bağırsaklar, kekiğin başlıca kullanım alanlarıdır.Bitkinin önemli etken maddesi olan eterli uçucu yağlar kana karışıp,bronşiyal kasları etkileyerek, krampları çözebilir. Aymı zamanda obölgelerde bakteri oluşumunu önler. Öksürük ve üst solunum yollarıiltihabında çay içimi ve gargara biçiminde kullanılabilir. Kekik iştahaçar ve sindirim sistemini uyarır. Sindirim sisteminde görülenekşimeler ve kramplı ağrılar bir bardak kekik çayı ilegeçiştirilebilir, kötü kokulu ve yumuşak dışkı normalleşir. Boğmaca veöksürük, sinir sistemi zafiyeti, romatizma ve bağırsak hastalıklarınakarşı, çay içiminin yanısıra, kekik banyoları da çok yararlıdır.Güçzüz, zayıf ve solgun çocuklara da kekik banyosu yaptırılabilir.Kekik çayı ile ayrıca adet kanamaları dengelenebilir, adetzamanlarındaki kramplı ağrılar geçiştirilebilir, ergenlik sivilceleriiyileştirilebilir. kekik çayı içimi ve kekikle karıştırılmış balyenmesiyle organizma güçlendirilebilir ve dengeye kavuşturulabilir.Kekik tentürü friksiyonları ile (ovarak sürme) romatizmal ağrılar,sinirsel rahatsızlıklar ve organ titreklikleri tedavi edilebilir. Sıcakkekik yastıkları ağrılı bölgenin üstüne konularak büyük rahatlıklarsağlanabilir. Bu küçük bitki yastıklarını herkes hazırlayabilir. Kekik,öksürük ve mide rahatsızlıklarına karşı başka bitkilerle karıştırılarakdaha da başarılı biçimde kullanılabilir.

Kekik çayı, bedenindeğerli organlarını temizler. Sabahları kahve veya çay yerine birbardak kekik çayı içen, etkisini kısa sürede fark edecektir: Zekakeskinliği, midede rahatlık, sabah öksürüğüne tutulmamak ve genel birrahatlık. Kekik, papatya ve civanperçemi, güneşli havada toplanıp, birkuru bitki yastığı hazırlanır. Bu yastığı uygularken, bir yandan daaynı bitkilerin karışımından hazırlanmış çay içildiğinde, sinirsel yüzağrıları iyileşebilir. Eğer aynı zamanda kramp da varsa, kurutulmuşkurtpençesi yastığı uygulamak gerekir. Kekik, çiçeklenme zamanı olanhaziran- ağustos arasında toplanır ve öğlen sıcağında toplananları enetkili olanlarıdır. Kekik yağı, kötürümlükte, kalp krizlerinde, organsertleşmesinde (skleroz ), kas erimesinde, romatizmada ve burkulmalardakullanılabilir. Mide ve dölyatağı kramplarında bitkinin içten ve dıştankullanılması önerilir. Günde 2 bardak kekik çayı içilmelidir. Dıştankullanıldığında, bitkilerin sap ve çiçeklerinden hazırlanmış bir kurubitki yastığı uygulanmalıdır. Yatmadan önce bu yastık sıcak hava ileısıtılır (kaloriferin üzerine koyarak veya saç kurutma makinasıkullanılabilir) ve midenin veya dölyatağının (rahim) üstüne koyulur.Tümörlerde, eziklerde ve eskimiş romatizmalarda da bu yastık önerilir.Solunum yolları hastalıklarında, kekik, sinirliot ile birlikte çok eskizamanlardan beri kullanılmakta olan etkili bir yöntemdir. Balgamlıbronşitlerde, bronşiyal astımda ve hatta boğmacada, kekik ile sinirliotkarışımını çayı, limon ve nöbet şekeri ile karıştırılarak, günde 4-5bardak içilebilir. Zatürre tehlikesine karşı bu çay saatte 1 yudumiçildiğinde etkisini gösterecektir. Kekik'in, alkol bağımlılığına karşıkullanılabileceğini de unutmamak gerekir. Bir avuç dolusu bitki, 1litre kaynar suda haşlanır ve demlenmesi için 2 dakika beklenir. Çaytermosa koyulur ve hastaya 15 dakikada 1 yemek kaşığı içirilir. Sonramide bulanması, kusma, dışkı ve idrar çıkarma, terleme, yemek ve içmekiçin duyulan büyük iştah izler. Bu uygulama doğal olarak bir keredekalmamalı ve gerektiğince yinelenmelidir. Kekik, sara krizlerine karşıda önerilebilir. Günde 2 bardak içilen bitki çayı yalnızca krizlerarasında değil, yıl boyunca, 10 günlük aralarla 2-3 haftalık kürlerhalinde uygulanmalıdır.
Logged

RUMEYSA
Webmaster
Hep Burda
********

Karma: 28
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 10570WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 07, 2009, 12:20:24 ÖÖ »

kekik çayı gaz sancısını giderir
aynı zamanda kekik suyu karın ağrısına ve mide üşütmelerine çok iyidir
kekik yağı da diş ağrısına birebirdir pamuğa sürüp dişe konulduğu zaman diş ağrısını keser
LoggedBismillahirrahmanirrahim
48-Şurası kesindir ki, bunlar daha önce de fitne çıkarmak istediler ve sana türlü işler çevirdiler. Nihayet hak yerini buldu ve 'ın emri onların zoruna gitmesine rağmen açığa çıktı
(Tevbe suresi-48).
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: