Karnıbaharın Faydaları

(1/1)

ruveyda:
Karnıbaharın Faydaları
Karnıbaharın Faydaları
Fosfat ve potasyum ihtiva eden ve içeriğinde, kadınları göğüs kanserine karşı koruyan 'indol-3 karbonal' bulunan karnabaharın, lahanadaki besin değerinin çoğuna sahip olduğunu bildiren uzmanlar, "Karnabahar çiçek olduğu için, bol bol fosfor ve vitaminleri, cinsiyet hormonu, bol E vitamini ve protein içerir. Bu maddeleri ile cinsel gücü arttırır, buna bağı olarak kalp rahatsızlıklarını da giderir. Sinirleri ve beyni iyi çalıştırır, onların yıpranmasını önler" diyorlar.
Karnabaharın yenilen kısmı; başını (kellesini) oluşturan çiçeklik ve çiçekleridir. En makbul karnabaharlar başı sıkı olanlardır. Güzlük karnabaharın başı orta irilikte, sıkı ve beyaz çiçekli; kışlık karnabaharın başı iri, sıkı ve beyaz çiçekli ve mart karnabaharının başı ise küçük, sıkı ve beyaz çiçekli olur. Gevşek başlı ve sarımsı çiçekli karnabaharlar makbul sayılmaz. Ancak, son zamanlarda Batı ülkelerinde pembe, mor ve sarı çiçekli karnabahar çeşitleri de yetiştirilmiştir. Karnabahar; çorbası, kızartması, sade ve zeytinyağlı musakkası ile salataları yapılarak tüketilir.
BESİN DEĞERLERİ
100 gr. karnabaharın içerdiği besin değerleri şöyle sıralanabilir: 27 kalori; 2,7 gr. protein; 5,2 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; l gr. lif: 56 mgr. fosfor; 21 mgr. kalsiyum; 0.7 mgr. demir: 295 mgr. potasyum: 60 IU A vitamini; 0,09 mgr. B1 vitamini; 0,08 mgr. B2 vitamini; 0,6 mgr. B3 vitamini ve 55 mgr. C vitamini.
SAĞLIĞIMIZA YARARLARI
Başta potasyum minerali olmak üzere, beden için yararlı önemli besin maddelerini bolca içermesinin yanı sıra;
o Karnabahar, tüm Turpgiller'deki sebzeler gibi bedenin kansere yakalanma rizikosunu aza indirger: Özellikle kalınbağırsak ve mide kanserlerine karşı etkilidir.
o Antioksidan madde yönünden de zengin olduğu için kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarakt illetine tutulma rizikosunu da azaltır.
o Karnabahar, demir minerali oranı yüksek olduğu için kansızlığı önler.
o Potasyum minerali yönünden zengin olduğu için de yüksek tansiyonu düşürür, tansiyonu belli düzeyde tutar.
Dikkat: Bu etkilerinden yararlanmak için karnabahar haftada 2-3 kez yenilir. Ancak, tüm Turpgiller'deki sebzelerde olduğu gibi karnabahar da bedenin iyot emilimini azaltır, özellikle içme suyunda iyodun az olduğu yörelerde sıkça karnabahar yiyenler iyotlu besinler ya da iyotlu tuz almaya özen göstermelidir
 
Karnıbaharın Faydaları
Karnıbahar özellikle kış aylarında sıkça tükettiğimiz bir sebzedir.Lezzetiyle olduğu kadar faydalarıyla da soframızdan eksik etmememiz gereken bir sebzedir.Turupgillerdendir ve ülkemizde en çok Ege bölgesinde yetiştirilir.Dışının yeşil damarlı yaprağı karalahananınkine çok benzer.C vitamini,E vitamini,betakaroten,fosfor,sodyum,potasyum,mineral ve lif içeren karnıbaharın bir çok hastalığa iyi geldiği de edindiğim bilgiler arasında.Karnıbahar içerdiği indol-3 karbonal ile kadınların en büyük kabusu olan göğüs kanserine yakalanma riskini azaltıyor.Tüm turpgillerin olduğu gibi karnıbaharın da insanın kansere yakalanma riskini azalttığı söylenebilir.Ayrıca faydaları;kalp-damar rahatsızlıklarına iyi gelir,zihni dinlendirir,kan basıncını dengeler,kalınbağırsak ve mide kanserine karşı etkilidir,sinir sistemini güçlendirir ayrıca afrodizyak etkisi vardır.Karnıbahar özellikle çiğ veya az suda haşlanarak tüketildiğinde daha faydalı olur.Salatalara ince ince doğrayıp ekleyebiliriz.Veya az suda kısa sürede haşlayıp yine salata gibi tüketebiliriz.Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde hemen hemen her markette veya manavda bulabileceğimiz bu sebzeyi tüketmeyi lütfen ihmal etmeyelim.
Zihin yorgunluğunu giderir.
Sinirleri kuvvetlendirir.
İdrar söktürür.
Dalak hastalıklarına iyi gelir.
Şeker hastalıklarına iyi gelir.
Şeker hastalıklarına iyi gelir.
Kalp hastalıklarında şikayetlerin azlmasına yardımcı olur.
Kadinlarin en büyük korkusu olan göğüs kanserine yakalanma riskini azaltır.
Haşlanmış karnıbahar ,mideyi asit saldırılarından koruyarak tüm sorunları giderebilir.İçeriğinde bulunan gefamato maddesi ülser ilacının hammaddesi olarak kullanılır.
 

RUMEYSA:
Talha'nın niye sevdiğini şimdi daha iyi anladım

canım emeğine sağlık

Navigasyon

[0] Mesajlar