güliçkimi saklanma yakalandınnnnn

(1/2) > >>

RUMEYSA:
güliçkimi saklanma yakalandınnnnndeğerli kardeşlerim

bu haftada güliçkimi kardeşimi konuk etmek istiyorum

terleme sırası ona gelsin ne dersiniz


ben başlıyorum terletmeye hadi hepinize kolay gelsin


1-güliçkimi ne anlama geliyor hangi dilde sitemizde içkimiler çoğaldı merak ettim mazur görün

2-güliçkimi kimdir, necidir, inmidir, cinmidir?kısaca tanıtırsanız sevinirim.

3-hobileri,fobileri nelerdir?

4-nasıl bir hayat anlayışına sahiptir?

5-"Allah'ın (cc) kitabını hakem tayin etme" ne demektir?

6-LA İLAHE İLLALLAH demek mü'min olmamız için yeterlimidir?

7-FÂTİHA 4 ayeti kısaca açıklarmısınız?

kolay gelsinnnnnnnnnnnn
 
not: özel bulduklarınızı cevaplamama özgürlüğünüz vardır

güliçkimi:
                                              güliçkimi saklanma yakalandınnnnn


         

            Yeni  aranıza katılmama rağmen  kardeşlik kapılarını açtığınız, sıcak ortamınıza beni de aldığınız için teşekkür ederim. Allah hepinizden razı olsun. Ayrıca bu sayfaya  misafir olarak davet edilmem beni mutlu etti teşekkürler. (misafirim  ..)
            
                Rümeysa Hanım Kardeşim,  sorularınızı  cevaplamaya başlayayım,1-güliçkimi ne anlama geliyor hangi dilde sitemizde içkimiler çoğaldı merak ettim mazur görün

            Güliçkimi Karadeniz  bölgesinin  Lazca  dilidir. Tüm sahil  lazız derler fakat laz il bile yoktur. 4 şirin ilçe vardır.
      
      Güliçkimi= gülüm demektir.
      
       Çkimi= benim   demektir.
      
      Evet sitenizde  çkimiler artacak  bu doğru. Fakat benim yoğunluğumdan onlara yardımcı olamadım inşallah  yakında gelirler.

2-güliçkimi kimdir, necidir, inmidir, cinmidir?kısaca tanıtırsanız sevinirim.

                Güliçkimi, hiçbir özelliği olmayan sıradan günahlarıyla boğuşan,  günah hamalı, Rabbine yaklaşmak isteyen bir kul.
     İş hayatından başörtüsü nedeni ile ev hanımlığına geçen fakat içindeki meslek sevgisini atamayan, gönlüne söz anlatamayıp,  belli bir süre özel etüt merkezinde çalışmış,  sonra  islamiyeti tanıyarak hayatını değiştirmiş bir garip yolcu.
      Şu anda  etüt dersleri veriyorum, okullara eğitim destek programı hazırlıyor, gençlerimize ve bayanlara yönelik program sunumları hazırlıyorum, hac ve ümre rehberliğinde görevli( yakında yolcuyum sağlığım düzelirse inşallah.Sizlerden nasıl ayrılacaksam.) yazları miniklere eğitim veriyorum. Çocukları çok seviyorum. Onlara”Caner ve Cemre eğlenerek öğreniyorlar adlı  eğitim ve faliyet kitabı  hazırladım iki yıl önce piyasaya çıktı. Şu anda  bayanlara, evli çiftlere, seven ve sevilen gençlere” sen ve ben” adlı kitabımı piyasaya süreceğiz. Matbaadan  çıktı.
      Bütün bunların yanında  çocuklarımla çocuk olan,  şefkat ve sevgi ile saran bir anneyim.
       En önemlisi Rabbimin huzuruna varacak boynu bükük bir kulum

3-hobileri,fobileri nelerdir?

          Gezmeyi, kitap okumayı, şiir yazmayı, seher saatinde doğayı seyretmeyi, sahilde yanlız kalmayı severim. Sahilde bir dostumla dalgaların yanında muhabbet deryasına dalmayı(dini sohpet) , özgürlüğü,hasreti, sevmeyi, gözyaşlarını severim. Mutlu insanları seyretmeyi, çocukları, güzel olan bana Rabbimi hatırlatan her şeyi severim.(biliyorum çok fazla  ama ne yapayım seviyorum.)
         Piton , yılan denince aklım duruyor. O yüzden hayvanat bahçelerinden nefret ederim. Başka bir şeyden korkmam. Buda hayatım boyunca Allah'ın izni ile kendi ayaklarımda durmamdan,  kimsenin gölgesine girmeden yaşamaktan da kaynaklanabilir.


4-nasıl bir hayat anlayışına sahiptir?
       Hayatı  acı tatlı yönleri ile severim. Bilirimki  yaşadığım her an Rabbimden. Her şer de bir hayr olduğuna inanırım. İlim, eğitim ve başarıyı severim. İnsanlara el uzatmayı, kardeşlere gönül açmayı, dostları gönül defterine kaydedip sevgi içinde yaşamayı isterim.
      Aldığım nefesimin sayılı olduğunu bir gün emanetin yerine  teslim edileceğini biliyor ve  Rabbime kul olmak, onun yolunda insanlara  yardımcı olup,islam merdiveninde basamak olmak hedefim.
    Yaşantıma  Efendimizin ve ailesinin yaşamını örnek almak isterim.  Dünyaya ve mala tapmak, dünya güzelliklerinin kollarında solmaktan korkarım.Güçsüz ve yetimleri görmeyen gözlerden de korkarım.
       Bana göre hayat acısı ve mutluluklarıyla güzel.Hayatı dolu dolu aşkla, sevgi ve muhabbetle, Allah'ın emir ve yasaklarından çıkmadan,efendimizin sünnetlerine uyarak, ilim eğitimi önemseyip, ahlak ve edep kurallarına uyarak,kardeşçe, dostlarla buram, buram gül kokularıyla yaşamak gerek.
5-"'ın (cc) kitabını hakem tayin etme" ne demektir?
         Allah kainatı ve bizleri yaratırken   bizlere öyle bir kitap vermiş ki, tüm sorunlarımızın cevabı onda.Biz insanlarda nefis, benlik, kıskançlık, hırs  gibi duyguların yanında bir de şeytan var. İster istemez nedenlerimiz niçinlerimiz oluyor? Tartışmalar, küslükler  ve daha fazlası… Bunların çözümü yine Kur’anı Kerimde  ayetlerde.
      Ben Allah’ıma inanıyor, iman ediyorsam, mü’minim diyorsam tüm sorunlarımda Kur’anı  hakem bilir,  Rabbimin ayetleri ile onun rızası ile  çözmeye çalışırım.Kur'anı keri en iyi , en adaletli hakem. Rabbimin ayetlerini anlatıyor.

6-LA İLAHE İLLALLAH demek mü'min olmamız için yeterlimidir?
         Bana göre asla yeterli değil. Bir yapbozu düşünün bir parçası eksik olsa    kabul olur mu? Veya  rast gele dizayn edilse  taşlar yerine oturmasa  kabul olur mu? Bunu kabul eden kardeşlerim varsa  düşüncelerine saygı gösteririm ama  asla onaylamam. Din bir bütündür. İnsanlara soruyoruz  islamın şartı kaç? Kimi  der ki islamın şartı 3, kimi 1, kimi ise 5 der.
Ben buna çok şahit oldum.
       Bu günkü inançlı görünüp inançsız   hocaların  bir toplumu uçuruma sürüklemesi gibi. Toplum gaflet uykusunda, uyanamıyor,uyuşmuşuz..
        Mü’min olmak  bu kadar basit değil.


7-FÂTİHA 4 ayeti kısaca açıklarmısınız?
                            kolay gelsinnnnnnnnnnnn


          Mekke’de nazil olmuştur.7 ayettir.İman ve ibadet esaslarını içinde toplayan ve Kur’anı Kerimin manalarından süzülmüş bir demettir.
    Her namazın bütün rekatlarında okuduğumuz bu mübarek süre kainat mescidinde  alemlerin Rabbinin huzuruna çıkarır bizi.
    “ Ancak sana kulluk eder, ancak senden yardım isteriz deyip el bağlarız.Hamd ve dualarımızı alemlerin Rabbine sunarız.
               
                              
                                     Fatiha Suresi<o:p> </o:p>Arapça YazılışıOkunuşuTürkçe Anlamı1.بسم الله الرحمن الرحيم
BismillāhirrahmānirrahīmRahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla.2.الحمد لله رب العالمين
Elhamdü lillâhi rabbil'alemin.Övgü, yalnız âlemlerin Rabbi olan Allah'a dır.3.الرحمن الرحيم
Errahmânir'rahim.Rahmân ve Rahîm,4.مالك يوم الدين
Mâliki yevmiddin.Din gününün maliki(sahibi);5.اياك نعبد واياك نستعين
İyyâke na'budü ve iyyâke neste'în,Ancak Sana kulluk ederiz ve ancak Senden yardım dileriz.6.اهدنا الصرط المستقيم
İhdinessırâtel müstakîm.Bizi müstakim/doğru/doğruluğu isteyenin yol(un)a hidayet eyle.7.صرط الذين انعمت عليهم غير المغضوب عليهم ولا الضالين
Sırâtallezîne en'amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.Kendilerine nimet verdiğin/in'am ettiğin kimselerin yoluna (ilet); gazaba uğramışların ve sapmışların yoluna değil.          

        Müslim'in, Alâ b. Abdurrahman yolu ile Ebu Hureyre'ye dayandırarak bildirdiğine göre İslam peygamberi Fatiha suresini şöyle açıklamıştır: "Yüce Allah şöyle buyurur: "Ben namazı kendim ile kulum arasında ikiye böldüm. Yarısı bana ve öbür yarısı kuluma aittir. Kulum istediğine kavuşacaktır."
Kul, "Elhamdü lillâhi rabbilalemin" dediği zaman, Allah, "Kulum bana hamd etti" der. Kul, "Errahmanirrahim" dediği zaman, Allah, "Kulum, bana övgü sundu" der. Namaz kılan kul, "Maliki yevmiddin" dediği zaman, Allah "Kulum benim şanımın yüceliğini ifade etti" der.
Namaz kılan kul, "İyyake na'budu veiyyake nestein" dediği zaman, Allah, "Bu söz hem bana ve hem de kuluma aittir. Kuluma istediği verilecektir" der. Kul, "İhdinessıratal müstakim, sıratallezine en'amte aleyhim, gayrilmağdubi aleyhim veleddallin" dediği zaman, Allah, "Bu söz tamamen kulumla ilgilidir, ona istediği verilecektir" der.


         Okuyan kardeşlerimden ve sizden Allah razı olsun.
                                        Allah' emanet olun..[/SIZE]

[/COLOR]

Yakup:
Teşekkürler güliçkimi,izahlarınızdan dolayı.
Bende kısaca sorayım.
1- Kur'anı  Kerimle aranız nasıl,ne aralıklarla okursunuz?
2- Enfal surei 24 ve 25. ayetler size ne anlatır. Kısaca belirtirmisiniz.

güliçkimi:
                                    güliçkimi saklanma yakalandınnnnn

 
                Teşekkürler güliçkimi,izahlarınızdan dolayı.
                         Bende kısaca sorayım.


(öncelikle şunu belirtmek isterim, tefsir eğitimi almış değilim. Hatam olursa hep beraber düzeltelim.Şimdiden affınıza sığınıyorum.)
1- Kur'anı  Kerimle aranız nasıl,ne aralıklarla okursunuz?

          Kur'anı Kerimi  mümkün oldukça her gün okurum. Bunun yanında  evimde  sabah ve akşam saatlerinde  birer cüz cd  den  dinlerim sesli ki, evimin dört duvarı  Allah'ın  ayetlerini duysun  yuvama  melekler dolsun ,Hemde  kızımın kulakları bu sese yabancı kalmasın, ruhuna  bu manevi tad işlesin  diye.

2- Enfal surei 24 ve 25. ayetler size ne anlatır. Kısaca belirtirmisiniz.
 
24. Ayet:"Ey iman edenler, sizi kendinize hayat verecek şeylere davet ettiği zamanPeygamberi ile Allah'aicabet edin! ve bilin ki, Allah  kişinin kalbine ondan daha yakındır.Sizde sonunda onun huzurunda toplanacaksınız.
         Bu mübarek Ayetler, Cenabı Hak ve Resülü tarafından olan tekliflerin birer hayat unsuru olduğunu ve onlara icabet etmenin önemini bildirmektedir.Bütün insanlar Allah'ın gözetimi altında bulunduklarından ve onun manevi huzuruna sevk olunacaklarından haber veriliyor. Ona göre hareketlerimizi tanzim etmemizi  ve bütün cemiyet hayatına zarar verecek olan gayri meşru hareketlerden kaçınmamızı anlatıyor.Şöyle ki:
      Ey iman nimetine nail   bulunmuş olan kullar!Allah tealanın hayatı koruyacak olan cihada, veya ebedi hayatın vesilesi olan dini ilimleri tahsile,  veya sahibini ebedi hayata davet edildiğinizde icabet ediniz denmektedir. İçki, fuhuş gibi terkedilmeleri cemiyetin hayati temizliğini temine sebep olan şeyleri terketmeye davet edildiğinizde    hemen icabet edin denilmektedir.Teslimiyet ile kabul etmemiz anlatılıyor.
       Hak Teala  kullarına ilim ve tasarruf bakımından  kendilerinden daha yakındır.Bizlerin kalbini, niyetlerimizi ve bütün düşüncelerimizi bilmektedir.Kalbimizdeki ilhamları istediği gibi değiştirebilir.Kalplerimizi değiştiren Allah'tır. Dilerse bir kulu ile onun kalbi arasına engel bırakır,artık mü'min ise kafir, kafir ise  mü'min olamaz.Peygamber Efendimiz ( s.a.v)çok kere şöyle dua etmiş:
         "Ey kalpleri evirip çeviren Rabbim,! Benim kalbimi senin dinin üzerine sabit kıl." Rabbimizin huzurunda toplanacağız.O hikmet sahibi, amellerimize göre mükafatlandıracak veya cezamızı verecektir. Bütün bunları göz önüne alarak  ibadet ve  teslimiyetten geri durmamalıyız.

25. Ayet:
       "Öyle bir fitnedende sakının ki, geldiğinde içinizden sadece zalimlere isabet etmez.Şunuda bilin ki, Allah'ın azabı pek şiddetlidir."
          Gayri meşru hareketlerden, felakete sebep olacak bir hadisenin meydana gelmesinden sakınmamızı , onun kötülüğünün  felaketi maddi ve manevi zararları yanlız zülmedenlere dokunmakla kalmaz deniliyor.
       Bela çoğunluğun hatası yüzünden gelir.Eğer bir bela geldiğinde sadece günahkar olanların başına gelip diğerlerine dokunmasaydı, işin gerçek yüzü mü'min ve kafir herkesi birden imana mecbur edecek bir açıklıkla ortaya çıkar, imtihanın manası  kalmazdı. Müsibetler cemiyette kötülüğün yaygın hale geldiği ve kötülükten sakındırıp, iyiliğe teşvik etme vazifesinin de  ihmal edildiği zamanlarda gelir.

             Sorularınız için teşekkürler.
                                    Allah razı olsun.
                  

Yakup:
Allah razı olsun güliçkimi.
Çok güzel izahta bulunmuşsun.
Teşekkür ederim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa