Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ÇANAKKALE SAVAŞININ ÖNEMİ  (Okunma Sayısı 4980 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ömer__fani_65
Moderatör
Hep Burda
****

Karma: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1093


E-Posta
« : Mart 18, 2009, 07:12:25 ÖÖ »

18 Mart Çanakkale Savaşı ve Önemi
Bu konuda nekadar söz yazılsa az kalır düşünün bikere Osmanlı devleti başka devletlerin himayesinde,cephane,top tüfek en önemlisi askerleriniz bile yok.Bunları baştan kabul ederek bir ülkeyi bağımsızlaştırmak istiyorsunuz vede Başarıyorsunuz.

Tarihe geçen savaşın kısaca özeti

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşlarıdır. İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti konumundaki İstanbul’u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’na girmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olacak, iki tarafın da çok ağır kayıplar vermesiyle İtilaf Devletleri geri çekileceklerdir.
Çanakkale Savaşları, ilgili bütün ulusları derinden etkilemiştir. Avustralya ve Yeni Zelanda’da Anzak Günü adıyla her yıl düzenli bir seramoni tekrarlanır. Ayrıca Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar o gün toplanarak Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzakların çıkartma yaptıkları Anzak Koyu’na gelerek atalarının savaştıkları bu yeri ziyaret ederler.
Bu savaşlarda İtilaf subaylarının bile takdirini toplayarak yıldızı parlayan Mustafa Kemal, 8 yıl sonra Türk Kurtuluş Savaşı’nda milletine önderlik edecek, savaş sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olacaktır.

Çanakkale savaşı insanlığın son insanı savaşıdır.Çanakkale kurtuluş mücadelsinin en şanlı ,şerefli zaferirdir. Bugün 18 mart çanakkale şehitlerini anma günüdür Ruhları şad olsun.

Türk gençliği ! Övün geçmişinle, senin için çarpışıp senin için 3 devleti dize getirmiş bu şehitleri unutma.“TÜRK ÇOCUKLARI ECDADINI TANIDIKÇA,ONA SAHİP ÇIKTIKÇA YİNE ÇOK BÜYÜK İŞLER YAPACAKTIR.
MEDENİYET UFKUNDA YENİ BİR GÜNEŞ GİBİ PARLAYACAK ve
TARİH SAYFALARINA YİNE TÜRK ADI İLE YAZACAKTIR.”
MUSTAFA KEMAL ATATÜRKhttp://img138.imageshack.us/img138/4717/11ps5.png
ÇANAKKALE SAVAŞININ ÖNEMİ


http://img217.imageshack.us/img217/2713/jhsdgfhhsdfbq8.jpg
ÇANAKKALE SAVAŞININ ÖNEMİ

İnancın,Galibiyetin Zaferi..

http://img225.imageshack.us/img225/1327/uyjhyjmywv2.png
ÇANAKKALE SAVAŞININ ÖNEMİ

'Geldikleri Gibi Giderler..' Sözünü Gerçekleştirmiş Vatan Evlatları..

Alıntı ......                           
« Son Düzenleme: Mart 18, 2009, 07:15:06 ÖÖ Gönderen: ömer__fani_65 » Logged
Yakup
Admin
Hep Burda
*******

Karma: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 7645E-Posta
« Yanıtla #1 : Mart 18, 2009, 07:37:03 ÖS »

Çanakkale Ümmetin efsane bir direnişidir.
Her kavimden her ırktan rızası ve hilafetin
bekası için insanlar canını vermiştir.
Logged

RUMEYSA
Webmaster
Hep Burda
********

Karma: 28
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 10568WWW
« Yanıtla #2 : Mart 18, 2009, 10:34:07 ÖS »

Geldiler, gördüler, döndüler...
Bombasırtı olayı ( 14 Mayıs 1915 ) çok önemli ve dünya harp tarihinde eşine rastlanması mümkün olmayan bir hadisedir. Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekilerin hiç birisi kurtulamamacasına hepsi düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba, şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok. Okuma bilenler Kur’an-ı Kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenlerse kelime-i şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak, cehennem gibi kaynıyor. 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngüyle çarpışıyor. Ölüyor, öldürüyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebriğe değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.
LoggedBismillahirrahmanirrahim
48-Şurası kesindir ki, bunlar daha önce de fitne çıkarmak istediler ve sana türlü işler çevirdiler. Nihayet hak yerini buldu ve 'ın emri onların zoruna gitmesine rağmen açığa çıktı
(Tevbe suresi-48).
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: